Terrorista vagy szabadságharcos?

Amerika kettős mércéje?
" Bangkogban vették őrizetbe az emúlt hetekben a legkeresettebb bűnözők listáján szereplő Viktor Anatoljevics But alias Halálkufár nevű fegyverkereskedőt, akit az Interpol már hosszabb ideje köröz."
 
A témában született cikket olvasva egy ismerősöm első gondolata az volt, hogy amerika nagy képmutató.
Érdekes látni ahogyan az idő múlásával ugyanazt a tevékenységet végző ember, a médiában átváltozik szabadságharcosból terroristává, de legalábbis bűnözővé. Ha csak felületesen figyeljük ezeket a híreket valóban úgy tűnik mintha amerika kettős mércével mérne. De vajon valóban megváltozik az erkölcsi és jogi megítélése egy tevékenységnek a környezet és körülmények függvényében?
 

"Az ABC amerikai televízió értesülései szerint But szolgálatait eleinte az Egyesült Államok is igénybe vette. A Szaddám Husszein-rendszer megdöntése előtt az orosz veterán a Pentagon megbízásából az iraki diktatúrával szemben álló erőknek csempészett fegyvert. Ezt Paul Wolfowitz akkori amerikai védelmi miniszter-helyettes utóbb maga is beismerte. Később azonban But tevékenysége mindinkább keresztezte Washington érdekeit. ”.

Egyik barátom így reagált a hírre: " Ameddig amerika érdekeit szolgálja Oszama bin Laden aki a Talibok oldalán harcol az amerika ellenes kormányerőkkel szemben addig ő szabadságharcos, de rögtön terroristává válik ha ugyanazt a harcot folytatja a betolakodó amerikaiakkal. A "halálkufár" amerika barátja volt ameddig Szadam hatalmon volt és fegyvert adott azoknak az Irakiaknak akik harcolni akartak az elnyomókkal. Most is azoknak az Irakiaknak ad el fegyvert akik harcolni akarnak az elnyomóikkal, csakhogy ez most éppen keresztbe tesz a Bush csapatnak"
Ezek szerint azok a szabadságharcosok akik 1956-ban a kommunista elnyomás ellen harcoltak, akik rátámadtak az elnyomó vörösökre, ma ugyanabba a szabadságharcos kategóriába sorolhatóak volnának? Amikor a demokratikusan megválasztott kormányerőkre támadnak molotovkoktélokkal és felgyújtják azokat a rendőröket akik egy demokratikus magyarország védelmére esküdtek fel vajon ugyanabba a besorolásba tesszük őket vagy mi is kettős mércével mérünk?
Az amerika ellenességnek egyik oka minden bizonnyal ez a felületes látásmód. Mert lehet hogy amerika őrállása menti meg a Michael Moore rajongókat is a mindennapi harcoktól, amit a terroristák hódító hadviselése és elnyomó eszméi árasztanának rá a világra, mégis amerika értékrendje számukra groteszk és elfogadhatatlan. Ők azok akik a kényelmes otthonukban élvezik a békét és biztonságot de kritizálják azt a módszert ahogyan ezt megteremtik. Megalkuvók akik sikítanak a terroristák emberi jogaiét, de csak a " hagyjuk békén őket hogy minket is békén hagyjanak" strucpolitikát rejtik el egy "utáljuk eggyütt amerikát" maszk mögé.
Amerika talán sok hibát követett és követ is el a terrorizmus elleni harcban de még mindíg az alapvető szabadságjogokért harcol, hogy legyen jogom vallást választani, saját világnézetet kialakítani, szavazni, stb."Azok akik feladják az alapvető szabadságukat egy átmeneti biztonság érdekében, nem érdemelnek sem szabadságot sem biztonságot" Benjamin Franklin

 

no more spam